To the moon…and back?
Afgelopen week hadden we nieuws rond de ruimte reis van de NASA. Men ging naar de achterkant van de maan en dus op naar de sterren en daar voorbij… en uiteindelijk weer terug naar de aarde. Nu leek het wel of de MEME beleggers terug waren op de beurs want ook op de beurs leken we ‘To the moon’ te gaan. Althans zo voelde het sentiment. (lees verder)…
Deze column is volledig op persoonlijke titel en is mogelijkerwijs niet de mening van het bedrijf Today’s Wealth (DMA Europe BV). Deze publicatie is dan ook louter alleen de professionele persoonlijke mening van Cees Smit (ook wel pseudoniem: Frank van Dongen) en wordt als gedachte (visie) door hem gedeeld aan ervaren beurshandelaren (lees ervaren beleggers) en iedereen die interesse heeft. Deze mening wordt ook als basis voor strategie toegepast in de Today’s Actief Offensief portefeuille (voorheen Lage Landen portefeuille), maar zegt dus niets over de mening van DMA Europe. De column is geproduceerd in het weekend, op zaterdag 11 en zondag 12 april en heeft als eerste publicatiedatum maandag 13 april 2026.
Afgelopen week hadden we nieuws rond de ruimte reis van de NASA. Men ging naar de achterkant van de maan en dus op naar de sterren en daar voorbij … en uiteindelijk weer terug naar de aarde. Nu leek het wel of de MEME beleggers terug waren op de beurs want ook op de beurs leken we ‘To the moon’ te gaan. Althans zo voelde het sentiment.
De AEX ging na het nieuws over een tijdelijk staakt het vuren, als uitweg voor een uitspraak dat de beschaving vernietigd zou worden, meer dan 3,5 procent omhoog. We gingen terug naar niveaus of er nooit een oorlog geweest was. En dat terwijl de Straat van Hormuz gewoon gesloten bleef en de prijzen aan de benzinepomp niet of nauwelijks daalden en ook de future prijzen niet noemenswaardig daalden.
Later in de week hadden we ook het verhaal erbij dat er twee dagen (een mogelijk) staakt het vuren in Rusland en Oekraïne zou zijn. Dit tijdens het Russische Pasen… en dit nieuws was genoeg om alle wapenfabrikanten in de verkoop te gooien. En dat terwijl vorig jaar een soortgelijk bestand gevraagd was door de Oekraïne, maar de Russen toen vrolijk (Pasen) doorgingen. Deze keer werd er nog even extra gebombardeerd voordat het Paasbestand inging… Maar uiteindelijk kon men relatief rustig even Pasen vieren.
Door deze bewegingen kan je als belegger een inschatting maken wat als we, zoals iedere Miss World graag wil …World Peace krijgen? Wat gaat er dan met de beurskoersen gebeuren? (To the moon…)
Zoals gezegd de diesel en olie prijzen daalde slechts beperkt op de ‘vrede van Trump’. Nu zou ik wel een pessimist zijn maar ik begreep het allemaal niet. Hoezo zo enthousiast reageren op een onderhandeling waarbij de partijen zo ver uit elkaar liggen? En houdt het broze bestand tussen de VS en Iran was mijn gedachte al vorige week.

Leve het gebroken geweer?
Nu heb ik al eerder geroepen dat je ondanks de orders en bedrijfsresultaten je winst moest nemen in Rheinmetall en dat heb ik best briljant gezien (ik zeg het zelf maar want anderen gunnen je dat succes toch niet). Het aandeel gaat al een tijd per saldo zijwaarts. Vorige week daalde het zelfs. Maar het ging toch niet onder de Twindicator. Dus een hard verkoopsignaal ontbrak.

CSG elke keer weer meer orders…
De Czecho Slovaaks Group, voorheen bekend als Excalibur Group en ook wel bekend als CSG op euronext, is een Tsjechische industriële en technologische holdingmaatschappij (lees wapenfabrikant) die meer dan 100 bedrijven omvat met meer dan 10.000 werknemers wereldwijd. Sinds de introductie is dit aandeel gedaald, terwijl de berichten over deals (orders) alleen maar aanzwellen.

Leonardo last van winstnemen?
Maar niet alleen Rheinmetall en CSG hadden last van verkoopdruk, ook Leonardo de Italiaanse wapengigant had last van winstnemingen. Nu staan we in dit aandeel ook onder de Twindicator (61,33 Euro) en zie eens waar je vandaan komt…

Maar ook de echt hippe gasten…
Ook Drone bedrijf Swarner code SWMR, dat recent een IPO had op de Amerikaanse beurs (NASDAQ) ging omlaag alsof er wereld vrede was. Als nu iets de toekomst heeft dan ik het helaas de drones. Je hebt liever honderd drones van bijvoorbeeld 5.000 euro dan een Patriot raket (PAC-3) van 3 a 5 miljoen dollar per stuk en een hele lanceerinrichting is zelfs een miljard dollar…
Dus wie wil er nu een Leopard tank van 28 miljoen euro? Maar toch ging de koers lager…
Maar het kan altijd erger.
Alle software bedrijven waren vorige week ook ineens weer de pisang en daarmee waren we weer terug in de trend van kopen Ai en verkopen software. Even een paar voorbeelden: Saleforce Software dook koers technisch gewoon de spreekwoordelijk kelder in.

Now Service needed
ServiceNow, Inc. is een Amerikaans softwarebedrijf dat een cloud-computingplatform levert voor het creëren en beheren van geautomatiseerde bedrijfsprocessen. Persoonlijk was ik geen fan van de topman maar ook dit bedrijf werd gewoon weer in de verkoop gedaan.

Sapper de flap
En niet alleen Amerikaanse software bedrijven waren in de aanbieding. Ook Europa doet mee in deze trend. Het Duitse SAP weet ook steeds geen steun te vinden.

SAP langer bezien
Als je SAP in de week-grafiek bekijkt kan je het technisch best verklaren. Maar fundamenteel is meer dan 30 procent daling dit jaar toch niet uit te leggen? Gaat Ai echt alle bedrijfssoftware oplossingen vervangen?

Wokkels gedraaid?
Wolter Kluwer heeft concurrentie van Ai, maar is dit jaar ook al 29 procent gedaald. En als je een jaar terugkijkt zijn we 58 procent gedaald… Hoewel we onder de Twindicator staan lijken we een bodem gevonden te hebben.

Het grote disruptie-monster
Microsoft groot in de Ai, maar kijkende naar de grafiek ook slachtoffer van de disruptie in de software wereld die ze zelf in gang gezet hebben. Hoe gaat de toekomst er uiteindelijk uitzien?

But meanwhile… The Chippers to the moon!
Vorige week noemde ik vele redenen om even voorzichtig te zijn. Zo had niemand het meer over de Helium tekorten die niet positief voor de Chippers moesten zijn. Maar nee de chip bedrijven waren weer ouderwets gevraagd. Neem even AMD dat schoot ook fors omhoog.
Nu waren het nog geen ‘all time highs’ maar we gingen wel dwars door de Twindicator omhoog.

Intel helemaal een uitslover
Een van de grote stijgers vorige week was Intel. In 5 dagen tijd gingen ze 22,4 procent omhoog. Dit jaar zijn ze meer dan 58 procent gestegen. En als we over een jaar kijken zijn we 207 procent gestegen… en ondanks (of door) deze beweging krijg je analisten die hun koersdoel verhogen.

Intel maand
Op de maand grafiek zijn we ook weer bijna bij de oude niveaus terwijl we zelfs onder de 20 USD zijn geweest.

Nvidia
Nvidia deed natuurlijk mee met de Chip beweging en maakte ook een koerssprong door de Twindicatorlijn omhoog. Alle negatieve korte termijn scenario’s gingen dus weer in de spreekwoordelijke prullenmand. Overigens kan je technisch, als je geen positie hebt, beter even wachten tot we uit de consolidatiefase zijn.

Lente sprongen
Besi maakte ook sprongen als een koe die weer in de wei mocht. In 5 dagen tijd ging de koers 17 procent omhoog. De huidige koers/winst verhouding is 128 en dus zijn we benieuwd naar de resultaten.

Met een i
ASMI ook dwars door de Twindicator en tegen de oude high. Nu wordt de vraag of we daar doorheen kunnen? Gezien de mislukte onderhandelingen tussen de VS en Iran zou je het niet verwachten.

ASML binnenkort cijfers
16 april hebben we cijfers van ASML en dan weten we meer over hoe het met dit bedrijf gaat. Hopelijk zegt het bedrijf zelf ook iets over de Chinese beperkingen vanuit de VS.

Even de indices
De Nasdaq Composite index steeg in 5 dagen bijna 5 procent en we gingen dus weer dwars door de 200daags en dwars door de Twindicator. Geen nieuwe ‘All time Highs’ maar bijzonder was het wel gezien het beperkte positieve nieuws.

Hoezo 200daagslijn belangrijk?
S&P500 wist ook al het negatieve van vorige week van zich af te schudden. Een knal door de Twindicator en de 200daags heen.

Don’t mention the war
De AEX was weliswaar nog niet onder de 200daags maar wel hadden we een verkoop in de EB indicator en Twindicator. Er moet inderdaad een streep onder hadden want iedereen met negatieve gedachten (lees rationele ideeën) werd even door de spreekwoordelijke mangel gehaald. Maar we gaan maandag weer kijken hoe het sprookje verder gaat.

Niks aan het handje beurs
We hebben het op de beurzen dus niet meer over de oorlog en haar gevolgen. We hebben het niet meer over de hoge olieprijs, negeren de berichten in de media van boeren en transporteurs die geconfronteerd worden met veel hogere kosten. Het is maar tijdelijk toch? Laten we hopen dat de optimisten gelijke hebben. En de olieprijs is toch al weer bijna terug op 60 dollar? Of toch nog niet? Dit weekend gingen de prijzen in Dubai al omhoog… (tijdelijk?)

Inflatie 3,3 procent bijna 2 dus
Afgelopen vrijdag waren we ook blij met het inflatiecijfer dat gepubliceerd werd. Op jaarbasis in de VS steeg de inflatie in maart 2026 naar 3,3%. Dit was het hoogste niveau sinds mei 2024 en een scherpe stijging ten opzichte van 2,4% in zowel februari als januari. Maar omdat de verwachting 0,1 lager lag, was het ineens een meevallend cijfer…
CNBC komt altijd met een uitsplitsing:
Bron: CNBC
We zien dat Energie voornamelijk de boosdoener is in het inflatiecijfer.
De schepen in de Straat van Hormuz bepalen dus of het volgende maand gaat meevallen met de inflatie… of niet. In Europa hebben we het al over 7 procent hogere cijfers sinds de start van de Iran oorlog.
This time it is different
Sterke stijgingen van de energieprijzen, met name olieprijsstijgingen van meer dan 30%, zijn historisch gezien een belangrijke oorzaak van wereldwijde economische recessies. De meeste grote recessies sinds de jaren zeventig werden voorafgegaan door dergelijke schokken. Een verwachte stijging van de energieprijzen met 12,5% op jaarbasis in april 2026 is dan ook een dingetje. Deze stijging wordt aangewakkerd door de conflicten in het Midden-Oosten. Kortom een hogere olieprijs heeft de vrees voor een recessie opnieuw aangewakkerd en dreigt te leiden tot stagflatie, waarbij de inflatie versnelt terwijl de economische groei stagneert. Aldus Investopedia.
De sterk stijgende energieprijzen, met name die van olie en gas, hebben dus de kans op een wereldwijde recessie in 2026 aanzienlijk vergroot. Deze recessie wordt dan ook grotendeels veroorzaakt door geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten, zoals het conflict tussen de VS en Iran. Analisten waarschuwen dat aanhoudend hoge energiekosten, die als een belasting voor consumenten en bedrijven fungeren, een recessie tot een serieuze bedreiging maken. Sommige modellen schatten het risico op een recessie binnen twaalf maanden zelfs extreem zo hoog in als de olieprijs hoog blijft…(volgens Barrons en Forbes)
Kortom volgens de echte experts: Verminderde koopkracht van de consument door stijgende energiekosten (hogere prijzen voor benzine, vliegtuigbrandstof en diesel). Hierdoor gaan consumenten minder uitgeven aan niet-essentiële zaken en gaan consumenten dus minder (lees: sparen voor slechtere tijden?)…
Door met de DAX
Ook de Dax knalde door allerlei weerstanden heen alsof er geen slecht nieuws te bedenken was. De volumes op alle beurzen waren hoog en met veel power werd het omhoog getrokken.
In de VS werd er door de CTA’s oftewel Commodity Trading Advisor firms oftewel: professionele vermogensbeheerders die beleggen in wereldwijde futures-markten (termijncontracten) een record bedrag van 45 Biljoen USD in Amerikaanse aandelen gestopt (aldus Zero Hedge).
Ze gebruiken vaak kwantitatieve, algoritmische modellen om in te spelen op trends in aandelen, obligaties, valuta en grondstoffen. Het doel van CTA’s is rendement behalen, vaak met een lage correlatie tot traditionele markten.

Europa
En ook de Eurostoxx50 index is gewoon weer terug in de opgaande trend.

In oorlogstijden vlucht men naar de USD
De Euro werd na het beëindigen van de oorlog (lees het tijdelijke staakt het vuren) sterker. Hoe gaat dat de komende week? Want dit weekend werd bekend dat de onderhandelingen mislukte. We zullen als het staakt en vuren mislukt wel weer bewegen.

Bitcoin als Risk-on-meet-machine?
Dit weekend ging de Bitcoin weer omlaag, na de berichten van het vertrek van JD Vance uit Pakistan. Maar we staan nog boven de Twindicator lijn….

Rust in de REPO market?
Een aantal weken wijzen experts op allerlei problemen in de REPO markt (een onderdeel van de obligatiemarkt) maar dit weekend zag ik ineens een heel positief bericht van de ING Bank
We quoten even de ING experts:
Doordat de Fed obligaties blijft kopen en de bankreserves gestaag tot stijgend zijn, zijn de omstandigheden op de repomarkt langzaam tot rust gekomen. De effectieve rente blijft echter hoog en de oorlog heeft een kleine basispremie in de Amerikaanse dollar geduwd. De instroom in geldmarktfondsen blijft aanhouden en de instroom van bankdeposito’s is sterk. De prognose blijft dat de rentes zullen dalen.
Geldmarkten en de oorlog met Iran – de rentes dalen uiteindelijk
De oorlog met Iran heeft geleid tot een aanzienlijke stijging van de inflatieverwachtingen op korte termijn. Het break-evenpunt voor de Amerikaanse inflatie over twee jaar (marktinflatie) ligt rond de 3,1%, en om dat break-evenpunt te bereiken, bestaat het risico dat de daadwerkelijke inflatie oploopt tot 4%. Gezien deze situatie is het onwaarschijnlijk dat de Federal Reserve de rentes zal verlagen. Sterker nog, de Fed zou onder druk kunnen komen te staan om de rentes te verhogen om de stijgende inflatieverwachtingen te temperen.
Ervan uitgaande dat de oorlog de komende weken afneemt en het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz aanzienlijk toeneemt, is onze centrale verwachting dat de Fed de rente niet zal verhogen, maar deze in de komende kwartalen juist zal verlagen. Alles in overweging nemend, verwachten wij dat de beleidsrente de komende maanden ongewijzigd zal blijven, waarbij de volgende grote stappen waarschijnlijk een verlaging zullen betekenen.
Bron: ING
Wat is SOFR? (We quoten Ai)
De Secured Overnight Financing Rate (SOFR) is een brede maatstaf voor de kosten van het lenen van contant geld met een looptijd van één nacht, gedekt door staatsobligaties. De SOFR omvat alle transacties in de Broad General Collateral Rate plus bilaterale repo-transacties (repo’s) met staatsobligaties die worden afgewikkeld via de Delivery-versus-Payment (DVP)-dienst van de Fixed Income Clearing Corporation (FICC). Deze transacties worden gefilterd om een deel van de transacties, die als “specials” worden beschouwd, te verwijderen. Specials zijn repo’s met specifiek onderpand, die plaatsvinden tegen rentetarieven die lager liggen dan die voor repo’s met algemeen onderpand, omdat geldverstrekkers bereid zijn een lager rendement op hun geld te accepteren om een bepaald effect te verkrijgen.
De SOFR wordt berekend als een volume gewogen mediaan van transactiegegevens van tri-party repo’s, verzameld door de Bank of New York Mellon en het Office of Financial Research (OFR) van het Amerikaanse ministerie van Financiën, evenals GCF Repo-transactiegegevens en gegevens over bilaterale Treasury repo-transacties die via de DVP-service van FICC worden afgewikkeld, die eveneens van OFR afkomstig zijn. De New York Fed publiceert de SOFR elke werkdag rond 8:00 uur ET op haar website.
Unquote
En nog een leuk plaatje die de rust aangeeft.
En lees allemaal het verhaal Slow Calm to Steady State en bekijk aldaar alle grafieken.
Een grafiek die wel enige zorg geeft is de Money Market stijging…
Resume: Vorige week noemde ik in mijn column over de Soap achtige beurzen nog alle negatieve punten op maar die werden allemaal genegeerd. Dit weekend liepen de onderhandelingen ineens stuk. Normaal gesproken zou dit dus heel negatief moeten zijn. Maar zijn de beurzen nog normaal? Overigens de astronauten zijn wel weer terug op aarde…maar gaan de beurzen ook weer terug?
Let op! Deze week weer een berg bedrijfscijfers en ook een optie expiratie.
Disclaimer
Deze Column/blog is op persoonlijke titel geschreven door: Cees Smit en wordt mede in het licht van zijn Actief Offensief portefeuille (ooit ook wel de Guardian/ Lage Landen strategie) gepubliceerd op de Today’s Group website en verschijnt ook op andere beleggingswebsites. Deze absolute return strategie is geheel onafhankelijk van de andere portefeuilles/strategieën van de Today’s Group en speelt ook indien noodzakelijk in op dalingen (correcties). Daarmee is deze strategie niet voor iedere belegger geschikt. Deze column is geen persoonlijk advies en ook niet geschreven als een beleggingsadvies. Iedere vorm van beleggen brengt risico’s en kosten.